L301307-702K
Description
7.0MH, 10%, 650MOHM, 0.7A MAX. T
DataSheet
L301307-702K PDF
Type Description
Series:L301307
Material - Core:-
Inductance:7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):700mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):650mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.713" L x 1.713" W (43.50mm x 43.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)