L301307-702K
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
7.0MH, 10%, 650MOHM, 0.7A MAX. T
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L301307-702K PDF
Type Description
Series:L301307
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):700mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):650mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.713" L x 1.713" W (43.50mm x 43.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)