L301307-542K
Description
5.4MH, 10%, 480MOHM, 0.9A MAX. T
DataSheet
L301307-542K PDF
Type Description
Series:L301307
Material - Core:-
Inductance:5.4 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):900mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):480mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.713" L x 1.713" W (43.50mm x 43.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)