L0805B2R2MDWLT
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED INDUCTOR 2.2UH SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L0805B2R2MDWLT PDF
Type Description
Series:L-DWL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):-
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):-
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)