MSA54-502K
Manufacturer
NextGen Components
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5MH 26 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MSA54-502K PDF
Type Description
Series:MSA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal Composite
Inductance:5 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):-
Current - Saturation (Isat):100mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):26Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)