ASMPH-1008-1R5M-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 1.5A 70 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ASMPH-1008-1R5M-T PDF
Type Description
Series:ASMPH-1008
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.5 A
Current - Saturation (Isat):1.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):70mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:65MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)