FXUWB20.07.0100C
Manufacturer
Taoglas
VIGOR # :
Description
ULTRA WIDE BAND FLEX ANTENNA 3.1
Catalog
RF Antennas
DataSheet
FXUWB20.07.0100C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):4.05GHz, 7.1GHz, 9.25GHz
Frequency Range:3.1GHz ~ 5GHz, 6GHz ~ 8.2GHz, 8.2GHz ~ 10.3GHz
Antenna Type:FlexPIFA
Number of Bands:3
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:4dBi, 5dBi
Power - Max:10 W
Features:Cable - 100mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.004" (0.10mm)
Applications:UWB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RF ANT 2.4GHZ CHIP SOLDER SMD