MHW2012SG150KA
Manufacturer
Mentech Technology USA Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 10A 3.9 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHW2012SG150KA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Planar
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):10 A
Current - Saturation (Isat):15.3A
Shielding:-
DC Resistance (DCR):3.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.878" L x 0.866" W (22.30mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):0.473" (12.10mm)