SL2026-R055LHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
0.055UH, 15%, 0.47MOHM, 68AMP MA
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SL2026-R055LHF PDF
Type Description
Series:SL2026
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:55 nH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):40 A
Current - Saturation (Isat):68A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.47mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.260" (6.60mm)