MHW1306SG1R0M
Manufacturer
Mentech Technology USA Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 20A 1.18M OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHW1306SG1R0M PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Planar
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):20 A
Current - Saturation (Isat):30A
Shielding:-
DC Resistance (DCR):1.18mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.492" W (12.70mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)