MHW2009SG7R0KA
Manufacturer
Mentech Technology USA Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 7UH 7A 7MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHW2009SG7R0KA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Planar
Material - Core:-
Inductance:7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):7 A
Current - Saturation (Isat):18A
Shielding:-
DC Resistance (DCR):7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.858" L x 0.835" W (21.80mm x 21.20mm)
Height - Seated (Max):0.323" (8.20mm)