KA5031S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 50K OHM 2W CARBON LOG
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
KA5031S28 PDF
Type Description
Series:K
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):50k
Tolerance:±10%
Power (Watts):2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Logarithmic
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:314°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.32mm)