RV4NAYSJ252A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 2.5K OHM 2W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
RV4NAYSJ252A PDF
Type Description
Series:RV4
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):2.5k
Tolerance:±10%
Power (Watts):2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:314°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.32mm)