67-21-YSC-C2U2AABPE-2T8-AM
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
67-21-YSC-C2U2AABPE-2T8-AM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:620mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:591nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm