PIC24FJ128GB610-E/BG
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 121TFBGA
DataSheet
PIC24FJ128GB610-E/BG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package:Tray
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:85
Program Memory Size:128KB (43K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 24x12b SAR
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)