SMM12-5-KB-P5
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 5 VDC, 2.4 A, SW, MULTI-B
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SMM12-5-KB-P5 PDF
Type Description
Series:SMM12 (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2.4A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)