PSAC30U-560L6
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSAC30U-560L6 PDF
Type Description
Series:PSAC30U (30W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):540mA
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)