ETMA090300UD-P6RP-IC
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
ETMA090300UD-P6RP-IC PDF
Type Description
Series:ETMA (30W)
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):27 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm)
Approval Agency:EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Standard Number:55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
25HK-AP-050A120-CP-3A
25HK-AP-050A120-CP-3A
AC-DC ADAPTER, INTERCHANGEABLE,U
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 11W
AMA65AK1-240200Y
AMA65AK1-240200Y
48 WATTS AC/DC AUS WALL ADPTER
ETMA090300UD-P6RP-IC
ETMA090300UD-P6RP-IC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W
RS1MDF-13
RS1MDF-13
DIODE GEN PURP 1KV 1A DFLAT
MINI HERM ASSY WITH POSTS - SELE
7101SPY4ZGE
7101SPY4ZGE
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V