CDBDSC5650-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SIC 5A 650V TO-252/DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CDBDSC5650-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):21.5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 5 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:424pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-PAK (TO-252)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C