PSA15A-120P
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSA15A-120P PDF
Type Description
Series:PSA15A (15W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):15 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level IV
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:72.83" (1.85m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)