AKM45US09
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 41W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AKM45US09 PDF
Type Description
Series:AKM45 (45W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):4.5A
Power (Watts):41 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)