VES90PS48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VES90PS48 PDF
Type Description
Series:VES90 (90W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):1.875A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.47" L x 2.28" W x 1.22" H (139.0mm x 58.0mm x 31.0mm)