L6R250D-120
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 240W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
L6R250D-120 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag®, L6R250D (250W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):240 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.6mm)