SDI65-12-U2-P6
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SDI65-12-U2-P6 PDF
Type Description
Series:SDI65-U (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):60 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)