AMM150PS27
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 27V 150W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMM150PS27 PDF
Type Description
Series:AMM150 (150W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:27V
Current - Output (Max):5.56A
Power (Watts):150 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:85%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:DIN, 4 Pin
Cord Length:78" (1.98m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:8.17" L x 3.23" W x 1.96" H (207.6mm x 82.0mm x 49.7mm)