PCM50UD02
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER +/-5V 35W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PCM50UD02 PDF
Type Description
Series:PCM50 (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5V, -5V
Current - Output (Max):5A, 2A
Power (Watts):35 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:75%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:DIN, 5 Pin
Cord Length:48" (1.22m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)