GST160A12-R7B
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 138W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
GST160A12-R7B PDF
Type Description
Series:GST160A (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):11.5A
Power (Watts):138 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.0mm x 72.0mm x 35.0mm)