URD482412CCS-240W
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER,240W,12VDC,24VDC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
URD482412CCS-240W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):60V
Number of Outputs:2
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):9.5A, 830mA
Power (Watts):238W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.10" L x 5.51" W x 1.83" H (155.0mm x 140.0mm x 46.5mm)