QTD20.241
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 480W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
QTD20.241 PDF
Type Description
Series:DIMENSION Q (480W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):480V
Voltage - Input (Max):840V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:95%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)
Approval Agency:EAC, UL
Standard Number:508
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DPX4024WS05
DPX4024WS05
DC/DC CONVERTER 5V 40W
DC/DC CONVERTER 15V -15V 105W
DTJ1548D12
DTJ1548D12
DC-DC, CHASSIS MOUNT, 4:1 INPUT
PS-1110 POWER SUPPLY
5973002502F
5973002502F
LED RED CLEAR 1208 SMD
QTD20.241
QTD20.241
DC/DC CONVERTER 24V 480W