QTD20.241
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 480W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
QTD20.241 PDF
Type Description
Series:DIMENSION Q (480W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):480V
Voltage - Input (Max):840V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:95%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)