DCM3714VD2K31E0M01
Description
DC DC CONVERTER 270V 28V 500W
DataSheet
DCM3714VD2K31E0M01 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):160V
Voltage - Input (Max):420V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17.86A
Power (Watts):500W
Voltage - Isolation:2.121 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93.6%
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.3mm x 35.6mm x 9.4mm)