LM350-10B05
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
AC DC CONVERTER,300W, 5VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LM350-10B05 PDF
Type Description
Series:LM350-10Bxx (350W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):60A
Power (Watts):300W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:83.5%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)