LCC600-28U-4PV
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 28V 600W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCC600-28U-4PV PDF
Type Description
Series:LCC600 (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93.5%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)