GC120A48-AD1
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 54.4V 2.21A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
GC120A48-AD1 PDF
Type Description
Series:GC120
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:54.4V
Charge Current - Max:2.21A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 264VAC
Power - Max:120.2W
Size / Dimension:6.57" L x 2.64" W x 1.38" H (167.00mm x 67.00mm x 35.00mm)