LM150-20B36
Description
AC DC CONVERTER,150W, 36VDC
DataSheet
LM150-20B36 PDF
Type Description
Series:LM150-20Bxx (150W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.3A
Power (Watts):155W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Approval Agency:CB, CCC, CE, cURus
Standard Number:60335-1; 62368-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CX10S-C0DAB0-P-A-DK00000
CX10S-C0DAB0-P-A-DK00000
COOLX POWER SUPPLY
CX10S-BBGDCA-P-A-DK00000
CX10S-BBGDCA-P-A-DK00000
COOLX POWER SUPPLY
NMP1K2-#KEC##-00
NMP1K2-#KEC##-00
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
LM150-20B36
LM150-20B36
AC DC CONVERTER,150W, 36VDC