LM50-23B36
Description
AC DC CONVERTER,50W, 36VDC
DataSheet
LM50-23B36 PDF
Type Description
Series:LM50-23Bxx (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.45A
Power (Watts):52W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)