WLP120-1002-II
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
LOW PROFILE 1.0IN HEIGHT 2X3 120
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
WLP120-1002-II PDF
Type Description
Series:WLP120 (120W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.66A
Power (Watts):100W (120W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)