PS1-01-28-G
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 28V 600W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PS1-01-28-G PDF
Type Description
Series:PFC MicroS™
Package:Box
Part Status:Last Time Buy
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):21.43A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:-
Operating Temperature:-20°C ~ 65°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.95" L x 3.50" W x 1.86" H (201.9mm x 89.9mm x 47.3mm)