SCP100S24X-CP1
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
100W 24V EXT.ENV. CONTROL DCPS
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SCP100S24X-CP1 PDF
Type Description
Series:SCP-X
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 100 ~ 353 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.8A
Power (Watts):-
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:IP67, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 4.73" W x 1.80" H (177.8mm x 120.1mm x 45.7mm)
Approval Agency:CE, cULus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AC/DC CONV 5V +/-12V 400W