STPS5L40
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD
DataSheet
STPS5L40 PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)