LD9W120-14-C0700-TL
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 8-14V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD9W120-14-C0700-TL PDF
Type Description
Series:LD9W-TL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):132VAC
Voltage - Output:8 ~ 14V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):9 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:ELV, Triac
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:83%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.1mm x 36.1mm x 23.1mm)