LD35W-36-C1050-RD
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 18-36V 1.05A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD35W-36-C1050-RD PDF
Type Description
Series:LD35W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:18 ~ 36V
Current - Output (Max):1.05A
Power (Watts):38 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP65
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:84%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.39" L x 1.05" W x 1.02" H (213.1mm x 26.7mm x 25.9mm)