MGGA-100A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
LIMITER FUSE, TIME DELAY, 100A
Catalog
Fuses
DataSheet
MGGA-100A PDF
Type Description
Series:MGGA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):100 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:31
Approval Agency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:Yellow
Size / Dimension:1.150" L x 0.748" W x 0.370" H (29.20mm x 19.00mm x 9.40mm)