SS-5-3.15A-AP
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
SS-5-3.15A-AP PDF
Type Description
Series:SS-5
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):3.15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:67
Approval Agency:CQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FSA-P-5A
FSA-P-5A
GLASS FUSE - 6.3X32MM, FAST 5A