MGGA-100A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
LIMITER FUSE, TIME DELAY, 100A
Catalog
Fuses
DataSheet
MGGA-100A PDF
Type Description
Series:MGGA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):100 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:31
Approval Agency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:Yellow
Size / Dimension:1.150" L x 0.748" W x 0.370" H (29.20mm x 19.00mm x 9.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0216008.MXEP
0216008.MXEP
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM
SS-5-3.15A-AP
SS-5-3.15A-AP
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
FSA-P-5A
FSA-P-5A
GLASS FUSE - 6.3X32MM, FAST 5A
744786010A
744786010A
FIXED IND 1NH 600MA 50 MOHM SMD
MGGA-100A
MGGA-100A
LIMITER FUSE, TIME DELAY, 100A
IN5500
IN5500
BENCH TOP IONIZER, SELF CLEANING
TLP266J(V4T7,E
TLP266J(V4T7,E
TRIAC COUPLER; ZC; 7MA TRIGGER C