1.5KE6.8CAT/R
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 1500W, CASE TYPE: DO-201
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE6.8CAT/R PDF
Type Description
Series:1.5KE6.8C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5.8V
Voltage - Breakdown (Min):6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):143A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)