SMDJ140CA
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 140V 226.8V DO-214AB (
DataSheet
SMDJ140CA PDF
Type Description
Series:SMDJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):140V
Voltage - Breakdown (Min):155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:226.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.23A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C