CR8350-2000
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 200A T/H
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CR8350-2000 PDF
Type Description
Series:CR8300
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:20Hz ~ 1kHz
Type:Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):2000:1
Inductance:73Ohm
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Through Hole
Current Ratio:1.476" L x 0.551" W (37.50mm x 14.00mm)
DC Resistance (DCR):1.535" (39.00mm)