ADH30016
Manufacturer
Zettler Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ADH30016 PDF
Type Description
Series:ADH300
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 300mA, Series 150mA
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Center Tap:No
Power - Max:2.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:35.2mm L x 29.8mm W
Height - Seated (Max):30.20mm
Voltage - Isolation:2500V