AS-27.000-20-F
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 20PF TH
DataSheet
AS-27.000-20-F PDF
Type Description
Series:AS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:27 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)